SPONSORED BY THE LAURA MOORE CUNNINGHAM FOUNDATION

Win Stuff!

Send us a question and your name will be entered in the drawing for prizes for your class! There are two ways to play: you can either email us a written question or you can submit a video question.

Read through our rules for the contest:

  • You must be between 4 and 13 years old to enter.
  • Please send in as many questions as you like. However, your name can only be entered in the drawing once per show.
  • Individual students can only win once per season.
  • A classroom or home school can only win once per season.
  • Names collected for each show's drawing are not reused. To increase your chances of winning, submit questions for each program.
  • The prizes will be sent to the winner's teacher or parent(s). Parents must approve the release of the winner's name before it can be posted on this website.
  • Questions that pertain to upcoming shows will be entered in that month's drawing. If the question relates to a future show, the entry will be saved for that drawing. If the question pertains to a past show or other topics, that entry will be discarded.
  • Idaho Public Television reserves the right to disqualify any entrant.
  • You must enter to win, so send in a question!

2013-2014 Prize Winners

September: Ethan, Mrs. Hunt's class, Cynthia Mann Elementary, Boise
October: Will, Mrs. Schweitzer's class, Riverside Elementary, Boise
November: Brock, Amy Peterson's class at Owyhee Harbor Elementary, Boise
December: Quinn in Jamie Miller's class, Caldwell Adventist Elementary School, Caldwell
January: Rachael, Mrs. Lindquist's class, Basin Elementary, Idaho City
February: Rylee, Mrs. Hudson's class, Dalton Elementary, Dalton Gardens
March: Dylan, Mrs. Jacob's class, Kamiah Elementary, Kamiah
April: Allie, Ms. Pearce's class, Spring Valley Elementary, Durham, North Carolina
May: Dylan, Ms. Barry's class, Hillcrest Elementary, Boise

2012-2013 Prize Winners

September: Taylor, Mrs. Hunt's class, Cynthia Mann Elementary, Boise
October: Hannah, Mrs. Hudson's class, Dalton Elementary, Dalton Gardens
November: Coral, Mrs. Jenne's class, Highland Elementary, Boise
December: Lina, Mrs. McCamish-Cameron's class, Grace Jordan Elementary, Boise
January: Mark, Mrs. Woodall's class, Dalton Elementary, Dalton Gardens
February: Will, Mr. Kunz's class, Riverside Elementary, Boise
March: Emma, Ms. Jacob's class, Kamiah Elementary, Kamiah
April: Ryan, Mrs. Nukaya's class, Westside Elementary, Idaho Falls
May: Maia, Miss Alblaster's class, Berkswich Primary School, Staffordshire, United Kingdom

2011-2012 Prize Winners

September: Emma, Jennifer Hunt's class, Cynthia Mann Elementary, Boise
Harrison, Helen Schweitzer's class, Riverside Elementary, Boise
October: Olivia, Ranee Woodall's class, Dalton Elementary, Dalton Gardens
November: Max, Carolyn Durham's class, Hayden Meadows Elementary, Hayden
December: Casey, Jerri Parce's class, McDonald Elementary, Moscow
January: Brina, Rebecca Gris' 5/6th GATE class, Valley View Elementary, Boise
February: Mason, Donna Adcock's class, Hillview Elementary, Ammon
March: Cheyenne, Janine Remington's science class, Middleton Middle School, Middleton
April: Carly, Jeff Hansen's class, Collister Elementary, Boise
May: Jamar, Leslie Parker's class, Homedale Elementary, Homedale

2010-2011 Prize Winners

September: Samantha, Mrs. Peterson's class, Owyhee Elementary, Boise
October: David, Mrs. Woodall's class, Dalton Elementary, Dalton Gardens
November: Amira, Mrs. Hunt's class, Cynthia Mann Elementary, Boise
December: Riley, Mrs. Ford's class, Hillview Elementary, Ammon
January: Drew, Mrs. Orler's class, Highlands Elementary, Boise
February: Lily, Mrs. Schweitzer's class, Riverside Elementary, Boise
March: Azia, Mrs. Rice's class, Purple Sage Elementary, Middleton
April: Angela, Mr. Harvey's class at the the Coeur d'Alene Tribal School, Desmet
May: Junior, Miss Lee's class, Fruitland Elementary, Fruitland

2009-2010 Prize Winners

September: Allie, Susan Dransfield's fifth grade class, Mary McPherson Elementary, Meridian
October: Devin, Karrin Allen's class, A.H. Bush Elementary, Idaho Falls
November: Miles, Mrs. Debbie McCoy's third grade class, Donnelly Elementary, Donnelly
December: Caleb, Sue Bowe's fourth grade class, McDonald Elementary, Moscow
January: Owen, Rochelle Schultz's fourth grade class, Dalton Elementary, Dalton Gardens
February: Ciera, Julie Hudson's fourth grade class, Dalton Elementary, Dalton Gardens
March: Zeb, Helen Schweitzer's fourth grade class, Riverside Elementary, Boise
April: Tenaya, Rebecca Gris' third grade class, Horizon Elementary, Boise
May: Brandon, Susan Hayes' class, Owyhee Harbor Elementary, Boise

2008-2009 Prize Winners

September: Joelle, Ms. Helen Schweitzer's class, Riverside Elementary, Boise
October: Lexi, Mrs. Kimberly Amburn's class, Cynthia Mann Elementary, Boise
November: Troy, Ms. Ranee Woodall's class, Hayden Meadows Elementary, Hayden Lake
December: Kyle, Mrs. Laura Reynolds' class, Horizon Elementary, Boise
January: Mrs. Mary Wells' class, Southside Elementary, Cocolalla
February: Curtis, Mrs. Tar Coe's Class, Valley View Elementary, Boise
March: Alexia, Mrs. Joyce William's class, Owyhee Elementary, Boise
April: Austin, Ms. Jamie Miller's class, Caldwell Adventists Elementary, Caldwell
May: Caleb, Ms. Nadine Chaffee, Valley View Elementary, Boise

2007-2008 Prize Winners

September: Mrs. Jennifer Hunt's class, Cynthia Mann Elementary, Boise
October: Mrs. Jan McCamnish-Cameron's class, Cynthia Mann Elementary, Boise
November: Caleb, Mrs. Heidi Hooper's class, Gooding Elementary, Gooding
December: Mrs. Teresa Baille's class, Pinehurst Elementary, Pinehurst
January: Todd, Mrs. Melody Wyson's class, Rupert Elementary, Rupert
February: Tanner, Mr. Kevin Lloyd's class, Kennedy Elementary, Rexburg
March: Caleb, Mr. Ralph Walquest's class, Paul Elementary, Paul
April: Gabriel, Mr. Dennis Houchin's class, John Brown Elementary, Rathdrum
May: Cody, Mrs. Rebecca Gris' class, Horizon Elementary, Boise

2006-2007 Prize Winners

September: Amber, Mrs. McCamish-Cameron's class, Cynthia Mann Elementary, Boise
October: Cordon, Mrs. Allen and Mrs. Walton's class, A. H. Bush Elementary, Idaho Falls
November: Cassie and Danicka, Mrs. Wilcox and Mrs. Amos' class, Potlatch Elementary, Potlatch
December: Cassidy, Mrs. Woodall's class, Hayden Meadows Elementary, Hayden Lake
January: Haley, Mrs. Hunt's class, Cynthia Mann Elementary, Boise
February: Yanley, Mr. Collins' class, Sage Valley Intermediate School, Nampa
March: Matt, Ms. Dransfield's class, Mary McPherson Elementary, Meridian
April: Elizabeth, Ms. Coast's class, Pocatello Charter School, Pocatello
May: Alexander, Mr. Hampton's class, White Pine Elementary, Boise

2005-2006 Book Winners

September: Shannon, Mrs. Schweitzer's 4th grade class, Riverside Elementary, Boise
October: Caleb, Mrs. Webers's 5th grade class, Meadows Valley Elementary, New Meadows
November: Hanna, Mrs. McCamish-Cameron, Cynthia Mann Elementary, Boise
December: Savannah, Mrs. Hunt's 4th grade class, Cynthia Mann Elementary, Boise
January: Kendra, Mrs. Rice's 5th grade class, Purple Sage Elementary, Middleton
February: Joe, Mrs. Lamm's 4th grade class, Gooding Elementary School, Gooding
March: Jackie, Mr. Spencer's 5th grade class, Lincoln Elementary, St. Anthony
April: (Winner's name not released)
May: Jamie and Isabell, Ms. Phillips' class, Juliaetta Elementary, Juliaetta

2004-2005 Book Winners

Virginia, Miss Seanney's 5th Grade class, Greenhurst Elementary, Greenhurst
Valerie, Mrs. Sharon Kerr's 3rd Grade class, Roosevelt Elementary, Boise
Charity, Mrs. Lane's 3rd grade class, Grangeville Elementary, Grangeville
Spencer, Mrs. Bush's 6th grade class, Maple Grove Elementary, Boise
Brogan, Mrs. Cathy Reinke's 4th grade class, Gooding Elementary, Gooding
(name not released), Mrs. Helen Schweitzer's class, Riverside Elementary, Boise
Angela, Mrs. Ramsey's 3rd grade class, Hayden Lake Elementary, Hayden Lake

PBS
Find Us on TV

© 2014 Idaho Public Televison

Idaho State Board of Education, an agency of the State of Idaho